A marimo gömbmohák apró, zöld csodák, amelyek nemcsak lebegnek a vízben. Kevés gondozást igényelnek, és békét hoznak, bárhol is legyenek.
Íme 8 érdekesség ezekről a növényekről, amelyeket talán még nem is ismertél. Lehet, hogy a végére kedvet kapsz egy szettünk beszerzéséhez!
A marimok a természetben hűvös tavakban élnek, például Japánban, Izlandon és Skóciában. Annak ellenére, hogy "moha" van a nevükben, valójában egy ritka és védett algafaj, amely a természetben a folyó vízmozgása által formálódik gömb alakúvá.
A "marimo" a japán "mari” (gömb) és "mo” (alga/moha) szavakból ered, vagyis a jelentése "algagömb”.
Japánban annyira kedvelik és tisztelik ezeket a zöld gömböket, hogy minden évben fesztivált rendeznek a tiszteletükre. A fesztivált az őslakos Ainu nép rendezi, hogy megóvják a veszélyeztetett marimokat az Akan-tóban, és tisztelegjenek az Anyatermészet szépsége előtt.
Az Ainu tóból tilos marimot halászni, a fesztivál végén visszahelyezik őket a tó fekenére. Viszont Európában több ország tavaiban is fellelhetők, illetve már tenyésztik is ezeket a népszerű gömböket. Egy üvegbe téve, néhány dekorációval különleges természeti kincsként díszíthetik otthonunkat.
Japánban a szeretet, a szerencse és a boldogság szimbólumai.
A természetben a marimok a tóáramlatokkal sodródva formálódnak, így minden oldaluk egyenletesen kap napfényt és azonos ütemben növekednek.
Nagyon lassan fejlődnek, évente körülbelül 5 mm-t nőnek – igazi türelmes túlélők.
Otthon, egy üvegben tartva is növekednek, ha néha gyengéden megforgatod őket a vízben. Ezzel biztosíthatod, hogy minden oldaluk megfelelő mennyiségű fényt kapjon.
A marimok egyszerű osztódással szaporodnak.
A marimok, akárcsak más növények, fotoszintézissel állítanak elő energiát a napfény segítségével.
Az érdekesség az, hogy amikor fotoszintetizálnak, apró oxigénbuborékok képződnek bennük. Ha túl sok levegővel telnek meg, a víz felszínére emelkednek.
Ahogy csökken a fotoszintézis intenzitása – például este –, a gömbök újra lesüllyednek. Ez a lebegés és süllyedés nemcsak látványos, hanem annak is a jele, hogy a marimo egészséges.
A marimo mohagolyók több évtizedig élhetnek – sokkal tovább, mint a legtöbb szobanövény. A legidősebb ismert példány több mint 200 éves, ami azt bizonyítja, hogy megfelelő gondoskodással hosszú távú társaink lehetnek.
A Marimo mohagolyók nem igényelnek sok törődést, és akkor érzik magukat a legjobban, ha a természetes élőhelyükhöz hasonló körülményeket biztosítunk számukra.
A marimok nemcsak szépek, hanem többféleképpen is hasznosak:
Mostmár ismered a marimok különleges világát – hogyan növekednek, hogyan kell gondozni őket és milyen különleges szerepet tölthetnek be a természetben és az otthonodban. Ezek a kis zöld gömbök nemcsak békét és szépséget hoznak, hanem akár évtizedeken át hűséges társaid lehetnek az otthonodban vagy akár a munkahelyeden is.